Achromatyczne kolory w projektach architektonicznych
Jak stosować tonacje czerni, bieli i odcieni szarości?
Kolory achromatyczne — wszystkie odcienie czerni, bieli i szarości — to odcienie, które bardzo często wykorzystywane są w projektach wnętrz. Kolory achromatyczne nie mają żadnego nasycenia ani wyrazistości, ani też dominującego odcienia. W kolorach chromatycznych dominuje jedna długość fali światła, natomiast w achromatycznych występują jej wszystkie długości.
Dla projektantów preferujących styl skandynawski kolory achromatyczne stanowią bazę większości projektów. Kwintesencją nowoczesnego styku skandynawskiego jest podkreślenie opływowych funkcjonalnych, prostych form przy minimalnym użyciu wyrazistych kolorów. Ten styl projektowania jest głęboko zakorzeniony w tradycji wzornictwa nordyckiego.
Czerń, biel i wszystkie odcienie szarości
Różne stopnie jasności to cecha, która występuje zarówno w barwach chromatycznych, jak i achromatycznych. Oznacza to, że zarówno schematy chromatyczne, jak i achromatyczne zawierają jasne i ciemne odcienie.
Czarny, biały i wszystkie odcienie szarości to także prosta recepta na sukces. Kolory achromatyczne cieszą się ogromną popularnością na większości rynków, z oczywistych powodów – większość ścian i sufitów jest biała i to się raczej nie zmieni w najbliższej przyszłości.
Lepsza funkcjonalność
Barwy achromatyczne z pewnością mogą poprawić funkcjonalność zarówno budynków, jak i ich wnętrz. Na przykład zastosowanie bieli powiększa optycznie przestrzeń i sprawia, że staje się ona jaśniejsza. Ten trik jest powszechnie wykorzystywany w projektowaniu kuchni i łazienek. Odcienie bieli kojarzą się również z czystością w miejscach takich jak szpitale. Ale utalentowani i doświadczeni projektanci potrafią w znacznie bardziej kreatywny sposób wykorzystywać kolory achromatyczne i osiągać za ich pomocą spektakularne rezultaty dalece wykraczające poza tradycyjne zastosowania.
Wizualnie rzecz biorąc, w przypadku wyrazistych projektów, np. architektonicznych, użycie achromatycznych kolorów może podkreślić w przestrzeni kształty i struktury, które mają przykuwać oko.
Zmienność kolorów achromatycznych
Warto pamiętać, że kolory achromatyczne nie są statyczne - wyróżnia je duża zmienność w czasie. W przeciągu dłuższego czasu mają one bowiem tendencję do przechodzenia od chłodnych i wyrazistych odcieni do bardziej łagodnych i ciepłych tonacji. W zależności od aktualnych trendów preferowane mogą być kolory off-white chłodne lub ciepłe, czyste lub przytłumione.
Poszukiwanie szarości
Prawdziwym testem dla projektanta nie jest jednak sposób zastosowania czerni i bieli. O klasie projektanta świadczy to, jak radzi sobie z uzyskaniem efektu neutralnej szarości. Osiągnięcie takiego „idealnego odcienia szarości” jest zaskakująco trudne. Dlaczego tak jest?
Problem z kolorem szarym polega na tym, że dość łatwo przyjmuje subtelne odcienie – ze względu na takie czynniki, jak otoczenie, koloranty lub pigmenty używane w farbie, a także oświetlenie, nad którymi trudno sprawować kontrolę. W rezultacie szarość będzie się zmieniać, przybierając na przykład niebieskawy odcień.
Dlatego też uzyskanie perfekcyjnie naturalnego odcienia szarości wymaga cierpliwości i postępowania metodą prób i błędów. A ponieważ prawdziwą szarość tak trudno osiągnąć, czasem warto rozważyć także inne alternatywy (inne tonacje szarości).
Czerń i biel mogą zawierać nuty innych barw. W czarnym kolorze możemy dostrzec niebieskie lub brązowe tony, a biały może być delikatnie żółty.
Chociaż kolory achromatyczne stosowane są w prawie każdym projekcie, warto pamiętać, że zawsze można pójść o krok dalej. Poznawanie niuansów i subtelnych różnic w obrębie rodziny achromatycznej to długa, ale jakże satysfakcjonująca podróż.
Opanowanie achromatycznej palety barw w dużym stopniu przyczynia się do uzyskania płynnego, wyrafinowanego projektu, który jest ponadczasowy i zrównoważony.