Dlaczego gruntowanie elewacji mineralnych jest ważne?

Aby elewacje mineralne służyły przez długi czas, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Gruntowanie mineralnych elewacji zapewni odpowiednią jakość malowania.

malowanie elewacji

Istnieje wiele rodzajów fasad mineralnych, od betonu po cegły i kamienie naturalne, takie jak wapień i granit. Wybierając produkty do zabezpieczania elewacji mineralnej, należy wziąć pod uwagę zarówno materiał, z jakiego wykonana jest fasada, jak i to, czy projekt dotyczy renowacji czy też malowania nowego budynku.

Fasady mineralne – podobnie jak inne elewacje zewnętrzne – są często narażone na obciążenia spowodowane zmiennymi warunkami pogodowymi. Przykładowo, zmienne temperatury, nadmiar wilgoci, promieniowanie UV i zanieczyszczenia – wszystkie te czynniki z czasem negatywnie wpływają na elewacje mineralne. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i zapewnić długą żywotność elewacji, należy zadbać o jej odpowiednią ochronę. Oznacza to staranne przygotowanie powierzchni do malowania – i dodanie etapu gruntowania do procesu malowania.

Zawsze pamiętaj o użyciu odpowiedniego podkładu dla danej farby nawierzchniowej, w przeciwnym razie efekt końcowy nie będzie dobry: Podkład silikatowy pod farby silikatowe, podkład akrylowy pod farby akrylowe, i tak dalej. Podajemy 5 powodów, dla których warto zagruntować elewacje mineralne przed malowaniem.

1. Podkład wiąże podłoże

Najważniejszą rolą podkładu jest utworzenie wiązania z powierzchnią lub materiałem, na który jest nakładany. Zwiększy to przyczepność, szczelność, ochronę oraz wytrzymałość, co ostatecznie przełoży się na dobrą jakość i trwałość powłoki. Podkład pomaga uszczelnić materiał elewacji mineralnej przed nałożeniem farby nawierzchniowej. W niektórych przypadkach podkład może pomóc zabezpieczyć warstwę nawierzchniową przed szkodliwym działaniem czynników pochodzących ze ściany.

2. Gruntowanie zmniejsza chłonność

Dzięki gruntowaniu można zmniejszyć i wyrównać chłonność elewacji mineralnej. Grunty pomagają uszczelnić powierzchnię i regulować porowatość, co prowadzi do zmniejszenia chłonności elewacji mineralnej. Chroni to elewację np. przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią i plamami. Mniejsza chłonność oznacza lepszą wydajność warstwy nawierzchniowej, co może zmniejszyć koszty malowania elewacji.

3. Podkład pomoże w przyczepności farby nawierzchniowej

Podkład poprawi przyczepność farby elewacyjnej do podłoża. Może pomóc uszczelnić porowate obszary i wypełnić drobne niedoskonałości, tworząc bardziej jednorodne podłoże. Dzięki temu farba równomiernie przylega do całej powierzchni. Niektóre podkłady zawierają także specjalne dodatki, które zwiększają przyczepność farby do podłoża.

4. Gruntowanie wydłuża żywotność elewacji

Dzięki gruntowaniu możesz wpłynąć na trwałość koloru i samej elewacji. Podkłady mogą zwiększyć trwałość warstwy farby nawierzchniowej, zapewniając stabilną i równomierną bazę do nakładania powłoki. Dzięki temu farba zabezpieczająca fasadę będzie odporna na warunki atmosferyczne, ścieranie i inne rodzaje zużycia, co może wydłużyć ogólną żywotność elewacji.

5. Dzięki gruntowaniu można uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów

Stosując podkład można uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów elewacji. Podkłady pomagają zachować trwałość koloru przez długi czas. Działając jako bariera zabezpieczająca przed wilgocią i zanieczyszczeniami, przyczyniają się do uzyskania spójnego i przyjemnego dla oka wykończenia o równomiernym rozłożeniu kolorów. Podkład zapewnia jednolitość koloru malowanej powierzchni mineralnej.

malowanie elewacji