Malowanie obiektów komercyjnych staje się bardziej zrównoważone

puszka z farbą i pędzel

Zielone budownictwo

Dążąc do realizacji przyjaznych dla zdrowia i środowiska projektów związanych z malowaniem powierzchni, musimy być świadomi wpływu na środowisko substancji zawartych w farbach, a także pamiętać o wielu innych kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Obecnie na malowanie powierzchni w obiektach komercyjnych w dużym stopniu wpływają praktyki związane z ideą zielonego budownictwa, których celem jest ograniczenie wpływu budynków na środowisko. Certyfikaty zielonego budownictwa nie tylko świadczą o niższych emisjach dwutlenku węgla, lecz także uwzględniają zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników. 

Zielone budownictwo (inaczej mówiąc, zrównoważone budownictwo) jest często mierzone za pomocą dobrowolnych certyfikatów, takich jak BREEAM, LEED lub WELL – a stosowane farby, co całkiem naturalne, stanowią jeden z kryteriów certyfikacji.

Istnieją dziesiątki różnych systemów certyfikacji budownictwa ekologicznego. Mają zastosowanie na wszystkich etapach powstawania budynku – od planowania i projektowania po ostateczną rozbiórkę – i obejmują różne typy budynków, od budownictwa mieszkaniowego po centra handlowe. Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, będące członkami światowej sieci World Green Building Council (WorldGBC), opracowują różnego rodzaju certyfikaty budowlane i zarządzają zasadami ich wydawania. 
W związku z tym warto zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę na temat najpopularniejszych certyfikatów na lokalnym rynku.

zielone budownictwo

Jak wygrać kontrakt na realizację budynku ekologicznego

Firmy wykonawcze zainteresowane udziałem w ambitnych projektach budownictwa ekologicznego mogą podjąć kilka działań, aby ich oferta była bardziej atrakcyjna. Jak zawsze, niezwykle istotne jest wybranie odpowiednich farb i ich prawidłowa aplikacja. Przestrzeganie wytycznych technicznych i specyfikacji producenta ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnej wydajności i trwałości materiałów budowlanych.

Przede wszystkim należy wybierać farby i powłoki o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO), ponieważ minimalizacja emisji LZO jest ważnym kryterium zielonego budownictwa. Większość firm zdaje sobie dziś sprawę, że niska zawartość lotnych związków organicznych (LZO) ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza w pomieszczeniach oraz dobrego samopoczucia użytkowników budynków, dlatego też wymagają, aby w biurach i innych pomieszczeniach zawartość LZO była niska.  

Po drugie, do zabezpieczania powierzchni na zewnątrz budynków należy wybierać farby, które mają właściwości odbijające ciepło. Ponieważ efektywność energetyczna jest jedną z najważniejszych kwestii w budownictwie ekologicznym, w projektach tego typu warto rekomendować farby o ulepszonych właściwościach odbijania ciepła. Dzięki zastosowaniu odpowiednich farb odbijających ciepło, temperatura wewnątrz i na powierzchni budynków ulega znacznemu obniżeniu, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię do obsługi systemów chłodzenia.

malowanie elewacji

Trwałe produkty wymagające minimalnej konserwacji

I wreszcie, należy zawsze wybierać powłoki trwałe i wymagające minimalnej konserwacji. Powód jest prosty: Każde ponowne malowanie stanowi dodatkowe obciążenie dla środowiska. Dlatego też, z punktu widzenia ochrony środowiska, najlepsze malowanie to takie, które jest trwałe i nie wymaga częstych renowacji. Oczywiście, to samo dotyczy także kwestii ekonomicznych.

 W Europie Północnej większość malarzy doskonale zna system klasyfikacji M1. Klasyfikacja M1 jest powszechnie stosowana w projektach budowlanych. Została opracowana przez Fińskie Towarzystwo Jakości Powietrza i Klimatu w Pomieszczeniach, ustalając wartości graniczne emisji lotnych związków organicznych (LZO), formaldehydu i amoniaku. Farby z klasą M1 doskonale nadają się do stosowania w budynkach spełanijących wymogi certyfikacji wielokryterialnej np. LEED i BREEAM. Dowiedz się więcej o klasyfikacji M1.

Zarządzanie zasobami oszczędza czas, pieniądze i środowisko

Kiedy już masz zlecenie i przystępujesz do pracy, stosuj kilka sprawdzonych sposobów, by działać w sposób zrównoważony. Wszystko zaczyna się od odpowiedniego planowania: Prawidłowe obliczenia pozwalają na mądre rozdysponowanie zasobów i zapobiegają na przykład posiadaniu nadmiaru farby.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest przygotowanie powierzchni. Prawidłowe przygotowanie powierzchni oznacza, że prawdopodobnie uda Ci się zaoszczędzić na farbie i godzinach pracy. Postępowanie zgodnie z instrukcją stosowania produktu pomoże również wyeliminować błędy w realizacji projektu.

Ponadto podczas malowania można zaobserwować problemy związane z przepływem wody deszczowej i kontrolą wilgoci. Przekazanie tych informacji deweloperowi/właścicielowi budynku może w przyszłości okazać się prawdziwym wybawieniem.

Jeszcze jedno: zrównoważonemu działaniu sprzyja również porządek w miejscu pracy. Dbaj o swoje narzędzia i materiały – pamiętaj też o ich odpowiednim recyklingu.