Farba wodorozcieńczalna a rozpuszczalnikowa – którą wybrać?

Jeszcze ponad pół wieku temu prawie wszystkie farby stanowiły rozpuszczalnikowe roztwory chemiczne jako jedyny skuteczny środek służący do dekoracji i ochrony powierzchni. Cechą charakterystyczną takich produktów, wciąż dostępnych na rynku, jest silny, nieprzyjemny zapach podczas aplikacji i procesu odparowywania. To efekt wysokiego poziomu lotnych związków organicznych, które są wydzielane do atmosfery i niestety nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i środowisko. 

Minusem produktów rozpuszczalnikowych jest też łatwopalność i wybuchowość, co należy brać pod uwagę w trakcie ich przechowywania, transportu i procesu nakładania. Przez lata branża farbiarska wypracowała jednak skuteczną alternatywę w postaci farb wodorozcieńczalnych, które nie ustępują produktom rozpuszczalnikowym w zakresie osiąganych efektów estetycznych i praktycznych, a są przy okazji znacznie bezpieczniejsze i pozwalają sprawniej wykonać prace.

Rozwój świadomości ekologicznej oraz zaostrzane w związku z tym przepisy w zakresie ochrony środowiska i rosnące wymagania klientów postawiły producentów farb przed koniecznością radykalnego obniżenia poziomu LZO w wytwarzanych produktach. Szczególnie w Europie Północnej profesjonalni malarze i dekoratorzy odegrali kluczową rolę w działaniach sektora farbiarskiego na rzecz ochrony środowiska. Efektem tych prac było stworzenie farb wodorozcieńczalnych, które są obecnie tak zawansowanymi technologicznie produktami, że charakteryzują się równie wysoką skutecznością i trwałością, co ich odpowiedniki rozpuszczalnikowe. Mają też wiele dodatkowych walorów funkcjonalnych, istotnie wpływających na proces malowania. 

Produkty wodorozcieńczalne są prawie bezwonne i bardzo szybko schną, odparowuje z nich przy tym praktycznie tylko woda, dzięki czemu są dużo bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Są też dużo wygodniejsze w stosowaniu – można z ich pomocą szybciej wykonać tę samą pracę dzięki nieporównywalnie szybszemu wysychaniu, ponadto znacznie łatwiejszy jest też proces czyszczenie narzędzi czy zabrudzonych powierzchni, gdyż nie wymaga użycia rozpuszczalnika, a jedynie wody – bezpiecznej i łatwo dostępnej.

 

farby i pędzle

Większość farb PPG stanowią produkty wodorozcieńczalne. Są one stale udoskonalane technologicznie, by miały możliwie najniższy negatywny wpływ na środowisko i spełniały coraz wyższe oczekiwania wykonawców i klientów, którzy chcą cieszyć się trwałym i estetycznym wyglądem pomalowanych powierzchni przez wiele lat. Nasze niskoemisyjne wodne farby są produkowane z wysokiej jakości surowców i zapewniają doskonałe właściwości funkcjonalne, co  potwierdzają regularnie i skrupulatnie prowadzone badania terenowe i laboratoryjne.

Argumenty przemawiające za stosowaniem produktów wodnych

Bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska
W produktach wodorozcieńczalnych składnikiem rozcieńczającym jest woda, która jest najbezpieczniejszym wyborem. Szczególnie podczas malowania farby wodne są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska w porównaniu do farb rozpuszczalnikowych, ponieważ odparowuje z nich praktycznie tylko woda.

Łatwe i przyjazne  w użyciu
Brak zapachu i krótki czas schnięcia sprawiają, że farby wodorozcieńczalne są nieuciążliwe i łatwe w aplikacji. Dzięki niskiej emisji jakość powietrza w pomieszczeniach pozostaje na niezmienionym poziomie, minimalizując ryzyko powstania alergii.

Szybkie czyszczenie narzędzi
Czyszczenie narzędzi z farby wodorozcieńczalnej przebiega sprawnie i nie wymaga zbytniego zachodu. Wystarczy usunąć nadmiar farby, a następnie umyć dany przedmiot wodą z mydłem natychmiast po zakończeniu prac. Resztki farby i wodę po myciu narzędzi należy oddać do utylizacji.